DONAŢII:
LEI: RO45RZBR0000060013815972
EURO: RO18RZBR0000060013815973
Raifeissen Bank - Uverturii
SCRISOARE DESCHISA
Prim-Ministrului României
Domnului Victor – Viorel Ponta
Bucureşti, 10 februarie 2014. Părinții copiilor cu dizabilități din România, reprezentanții legali ai acestora, prieteni, simpatizanți în calitate de cetățeni ai României cu drepturi și obligații egale, organizațiile neguvernamentale și grupurile asociative cu mandat in domeniu, sunt profund îngrijorate de modul în care a fost prezentată situația copiilor cu dizabilități din România în cuprinsul Răspunsului oficial al Guvernului la solicitarea înaintată de Înaltul Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului (OHCHR) cu privire la dreptul la educație al persoanelor cu dizabilităţi.
Considerăm că informațiile prezentate în Răspunsul oficial sunt vădit neconforme cu realitatea. Accesul la educație al copiilor cu dizabilități din România este încălcat în mod sistematic, cazurile de abuzuri și discriminări fiind în continuare o realitate curentă. Considerăm că prezentarea oficială a unor date și informații statistice de o manieră pozitivă cu privire la educația copiilor şi a tinerilor cu dizabilități din România reprezintă o sfidare și o lezare a demnității celor 72.117 de copiii și a părinților acestora.
Mai mult decât atât, opinăm faptul că maniera în care autoritățile competente au înțeles să formuleze contribuția României la „Studiul tematic al ONU privind dreptul la educaţie al persoanelor cu dizabilităţi”[i], fără asigurarea unei transparențe efective în procesul de redactare a răspunsului, demonstrează negarea de către Guvernul român al unuia din drepturile fundamentale ale persoanelor cu dizabilităţi, acela de a fi consultate şi implicate în condiţii de egalitate cu ceilalţi în procesele de luare a deciziilor.
Prin răspunsul transmis, Guvernul român a arătat că nu şi-a însuşit cea mai elementară prevere a Convenţiei privind drepturile persoanelor cu dizabilităţi (articolul 24 Dreptul la educaţie) şi nici solicitarea venită din partea OHCHR: toate persoanele cu dizabilităţi au dreptul la educaţie, nu doar copii cu dizabilităţi.
În acest context, solicităm poziția publică oficială a Guvernului României cu privire la următoarele aspecte:
- Publicarea atribuţiilor fiecărei instituții implicate în redactarea Răspunsului oficial, a modului de colectare a datelor transmise şi a listei actorilor consultaţi,
- Organizarea unei dezbateri publice a Răspunsului şi a „Studiului tematic”,
- Revizuirea contributiei României la Studiul tematic și notificarea oficială a Înaltului Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului (OHCHR) în acest sens.
Recomandăm Guvernului român să ia în considerare că dreptul la educaţie (art.24) poate fi citit numai împreună cu dreptul la viaţă independentă şi incluziune în comunitate (art 19), cerinţa unui sistem educaţional incluziv constituind premisa pentru deplina incluziune şi participare la viaţa comunităţii.
În continuarea acestui demers, Centrul European pentru Drepturile Copiilor cu Dizabilități (CEDCD) și Centrul de Resurse Juridice (CRJ), vor transmite Înaltului Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului (OHCHR) o scrisoare oficială în care va fi prezentată situația de fapt, documentată prin cercetare socială, a accesului la educație al copiilor cu dizabilități din România.
Persoane de contact:
MADALINA TURZA – Președinte CEDCD
E-mail: madalina.turza@cedcd.ro/old
Mob: +40737545955
Tel/Fax: +40213110401
GEORGIANA PASCU – Manager de Program CRJ
E-mail: gpascu@crj.ro
Mob: +40729 88 11 59
Tel: +4021 212 06 90
LISTA SUSȚINERE:
ORGANIZATII
CENTRUL EUROPEAN PENTRU DREPTURILE COPIILOR CU DIZABILITĂțI
CENTRUL DE RESURE JURIDICE
Asociatia "COPILARIE SUB SEMNUL A.D.H.D." din Rm.Vilcea
Asociatia COPII SUFLETE SPERANTE din Constanta
Asociatia CURCUBEUL AUTISMULUI
Asociatia DON ORIONE
Asociatia DOWN Valea Jiului
Asociatia JASMINNE-COPII CU AUTISM-Dej
Asociatia MARA UN STROP DE SPERANTA
Asociatia PENTRU DRAVET SI ALTE EPILEPSII RARE
Asociatia RIANA Piatra Neamt
Asociatia S.O.S AUTISM ORADEA
Asociatia VOCI NEAUZITE
Fundatia ANCORA SALVARII Iasi
Fundatia ORIZONTURI Campulung Moldovenesc
Asociatia GENERATIA VIITORULUI Iasi
Centrul FEMINIST SOFIA NĂDEJDE
Centrul EUROREGIONAL PENTRU INIŢIATIVE PUBLICE (ECPI)
Asociaţia ACCEPT
FEDERAŢIA ORGANIZAŢIILOR NEGUVERNAMENTALE "PENTRU COPIL" (FONPC)
FUNDAŢIA PENTRU DEZVOLTAREA SOCIETĂŢII CIVILE
FUNDAŢIA ESTUAR
FUNDAŢIA SERA ROMANIA
DIZABNET– REŢEAUA INFORMALĂ A PRESTATORILOR DE SERVICII PENTRU PERSOANE CU DIZABILITĂŢI
FEDRA
PERSOANE FIZICE/PĂRINȚI DE COPII CU DIZABILITĂȚI
1. Ababei Gigel, Roman, Neamt
2. Adela Chirica – Cucuresti
3. Adina Maria Gruia – Slatina
4. Ailincai Andra – Bucuresti
5. Alina Anghel – Campulung Moldovenesc
6. Alina Anghel – Magalia
7. Amalia Jurj – Oradea
8. Ana-Maria Niţă, Bucureşti
9. Ana-Maria Taralunga – Bucuresti
10. Anca Mateescu – Bucuresti
11. Andra Stanculescu- Bucuresti
12. Anghelescu Stefan Andrei – Bucuresti
13. Ardelean Laura, Zalău, Sălaj
14. Arici Constantin-Răzvan, Botoșani, Botoșani
15. Bălăjan Anuța, Bistrița, Bistrița-Năsăud
16. Bidian Emilian, Cluj-Napoca, Cluj
17. Boca Georgeta, Bistrița, Bistrița-Năsăud
18. Boca Sofica, Bistrița, Bistrița-Năsăud
19. Bogdea Anneli-Emanuela, Bucuresti
20. Calil Sultan, Constanta
21. Cernea Emilia, Cluj-Napoca, Cluj
22. Ciprian si Ramona Drutau din Constanta
23. Claudia Dragomir - Bucuresti
24. Cornea Danie,l Cluj-Napoca, Cluj
25. Cozma Diana Dragoslava- Timisoara
26. Cozma Rares Alexandru – Timisoara
27. Crișan Gabriela, Cluj-Napoca, Cluj
28. Cristea Andreea, Cluj-Napoca, Cluj
29. Cristea Ivona Gabriela – Cluj
30. Csete Izabella, Cluj-Napoca, Cluj
31. Dan Raluca – Sibiu
32. Daniela Ticamuca, Roman-Neamt
33. Delia Grigoroiu – Bucuresti
34. Dragomir Laurentiu – Bucuresti
35. Druta Adriana – Cluj
36. Elena Boruna – Bucuresti
37. Elena Suvergel - Valcea
38. Enescu Maria Daniela-Rm.Valcea!
39. Șerban Daniel, Cluj-Napoca, Cluj
40. Fata Adrian – Campina
41. Fata Daniela – Campina
42. Ferariu Simona, Hunedoara
43. Florescu Stela Catalina-Bucuresti
44. Giula Alexandra Elena, Timișoara, Timiș
45. Giula Răzvan Daniel, Timișoara, Timiș
46. Grigoriu-Dancinescu, Andreea, Iași Iași
47. Horia Lazureanu, Bacau
48. Ilioi Mihai Marginea, Suceava
49. Ilioi Alina-Lenuş, Rădăuţi, Suceava
50. Ilyes Attila Paul – Petrosani
51. Ilyes Elena – Petrosani
52. Țintă Ioana, Bucuresti
53. Țintă Manuel Constantin, Bucuresti
54. Ioan Apetrei, Iasi
55. Ion Aurel – Constanta
56. Ionce Florin Baia-Mare, Maramureș
57. Laura Vasilescu – Bucuresti
58. Lavinia Apopei – Neamt
59. Liana Grigoras – Bucuresti
60. Lili Covaci – Bucresti
61. Liviu Corseanschi – Hunedoara
62. Lorian Apopei Neamt
63. Lucaciu Ana, Cluj-Napoca, Cluj
64. Madalina Dan Pop, Cluj Napoca
65. Makszin Adriana, Florești, Cluj
66. Makszin Dacian, Florești, Cluj
67. Malwina Zyto – Bucuresti
68. Manolache Iuliana – Constanta
69. Mariana Popovici, Curtea de Arges
70. Marin Aurel- Constanta
71. Marin Estera- Constanta
72. Mariussi Ecaterina Uzea din Constanta
73. Melania Dumitran – Bucuresti
74. Mihai si Madalina Jianu din Constanta
75. Mînecan Paula, Bistrița, Bistrița-Năsăud
76. Mirela Crisan – Cluj
77. Mirela Iordan – Braila
78. Monica Obreja, Bucuresti.
79. Muntean Radu-Liviu, Cluj-Napoca, Cluj
80. Munteanu Ana- Constanta
81. Munteanu Loredana-Iuliana - Constanta
82. Munteanu Sorin - Marcel- Constanta
83. Munteanu Vlademir - Constanta
84. Mureșan Andrada Florina, Baia-Mare, Maramureș
85. Nadir Jasmia Maria – Bucuresti
86. Nicoleta Golai Vinatoru, Bucuresti.
87. Oana Baluta, Bucuresti
88. Oana Georgiana Girlescu, Bucuresti
89. Oncioiu Daniela – Ploiesti
90. Petriman Marius Ionuț, Tângu-Lapuș, Maramureș
91. Pop Alina Adriana – Cluj
92. Pop Alina Adriana, Dej
93. Pop Ioan Sorin, Dej
94. Pop Lavinia Baia-Mare, Maramureș
95. Retegan Anamaria, Bistrița, Bistrița-Năsăud
96. Retegan Teodora, Bistrița, Bistrița-Năsăud
97. Roberto Polimeni – Ilfiov
98. Rodilă Ionuț Grigore, Bistrița, Bistrița-Năsăud
99. Ruxandra Mateescu - Bucuresti
100. Schnellenperger Marius, Tâșnad, Satu-Mare
101. Sisoev Adriana-Daniela, Hunedoara, Hunedoara
102. Stanculescu Andra Alina – Bucuresti
103. Stefan Dragomir - Bucuresti
104. Sutescu Liliana Gabriela, Bucuresti
105. Szekely Zsolt, Cluj-Napoca, Cluj
106. Tămaș Adrian Alexandru, Baia-Mare, Maramureș
107. Tamas Laura Dora – Cluj
108. Terpea Mihai Claudiu, Cluj-Napoca, Cluj
109. Tokes Timea Judith - oras Cluj-Napoca, Cluj
110. Tőkés Laszlo-Ábel , Cluj-Napoca Cluj
111. Tőkés Mioara, Cluj-Napoca Cluj
112. Tőkés Monika-Julia, Cluj-Napoca Cluj
113. Tőkés Sandor, Cluj-Napoca Cluj
114. Tőkés Timea-Judith, Cluj-Napoca Cluj
115. Tolan Mădălina Cluj-Napoca, Cluj
116. Torsin Corina Sanda, Cluj
117. Trif Ancuța, Cluj-Napoca, Cluj
118. Truta Maria Daniela, Hunedoara
119. Ungureanu Bogdan-Targoviste
120. Ungureanu Elena Loredana Targoviste
121. Vicol Iulia-Emanuela, Rădăuți, Suceava
122. Vicol Lavinia-Gabriela, Rădăuți, Suceava
123. Visan Elena – Bucuresti
124. Vlad Mateescu- Bucuresti
125. Bogdan Gabriel Predescu - Bucuresti
126. Roxana Ene - Onesti
127. Ungureanu Irina Mihaela Galati
128. Ciubuc Ileana Draganesti, Olt
129. Larisa, Dumitrescu - Draganesti, Olt
130. Maria Magdalena - Draganesti, Olt
131. Dumitrescu Ionica - Draganesti, Olt
132. Maricutoiu Maria - Slatina
133. Jaga Maria Magdalena - Slatina
134. Voica Sidonia - Slatina
135. Traistaru Rely- Slatina
136. Dinca Reli Violeta - Slatina
137. Oprea Aurelia - Slatina
138. Predescu Ecaterina Ionela - Slatina
139. Oprea Daniela Petruta- Slatina
140. Nita Gina Sofica- Slatina
141. Dumitra Ioana Gabriela - Slatina
142. Andrei Daniela Diana - Craiova
143. Daniela Vlad - Medgidia, Constanta
144. Dumitrascu Adrian Madalin - Calarasi
145. Vlad Rica- Medgidia
146. Vlad Vasile - Medgidia
147. Nedelcu Vasilica – Calarași
148. Nedelcu Nicolae - Calarasi
149. Vlad Ileana - Calarasi
150. Vlad Marin – Calarasi
151. Andra Radu - Bucuresti
152. Garbea Luminita – Targu Mureș
153. Maria Uila - Targu Mures
154. Ferariu Simona - Hunedoara
155. Florescu Stela Catalina -Bucuresti
156. Bratu Ionela - Dr Tr Severin
157. Gabriela Barbu- Campulung Muscel
158. Georgiana Sofroniuc - Calarasi
159. Sofroniei Artimiza - Campulung Muscel
160. Barbu Ion - Campulung Muscel
161. Lucian Hirsu, Bucuresti
162. Bucur Georgeta – București
163. Marius Cimpoieru - Olt
164. Cimpoieru Ionela – Olt
165. Ungureanu Elena Loredana -Targoviste
166. Ungureanu Bogdan-Targoviste
167. Bucur Valentin - Bucuresti
168. Bucur Andreea Larisa - Bucuresti
169. Procs Felicia, Mangalia
170. Ilyes Andreea – Hunedoara
171. Zerkula Elena – Hunedoara
172. Ilyes Maria -Maramureș
173. Istvan Clara- Hunedoara
174. Bratu Radu Nicola- Dr Tr Severin
175. Savu Gabriel Petre – Bucuresti
176. Robert Trandafir – Bucuresti
177. Adriana-Maria Trandafir – Bucuresti
178. Margarit Niculina – Focșani
179. Margarit Mihai Doru – Focsani
180. Catalina Nicolescu Bucuresti
181. Cristian Georgiana – Galati
182. Jipa Raluca Miruna – Bucuresti
183. Manole Ecaterina – Braila
184. Manole Dumitru – Braila
185. Alexandru Predonu - București
186. Alexandru Dimian - București
187. Silviu Fanuta - București Mihaela Turcu - București
188. Bosilca Cristina - București
189. Jipa Mariana - Braila
190. Jipa Catalin - Braila
191. Fanuta Constantin - Slatina
192. Deliu Maria - București
193. Deliu Mircea - București
194. Deliu Cezarica Laurentiu - București
195. Deliu Mirela Gabriela - București
196. Zina Irinel - București
197. Bosilca Tudor - Băicoi
198. Bosilca Claudia – Băicoi
199. Cristina Suciu – Bucuresti
200. Atanasiu Anca Cristiana – Bucuresti
201. Banica Teodora - Bucuresti
202. Bogdea Ioan – Bucuresti
203. Bogdea Eugenia - Bucuresti
204. Stefanescu Damian – Bucuresti
205. Crișan Gabriela - Cluj
206. Petriman Marius Ionuț-Maramureș
207. Makszin Dacian Florești - Cluj
208. Makszin Adriana Florești- Cluj
209. Cernea Emilia - Cluj
210. Mînecan Paula - Bistrița-Năsăud
211. Sisoev Adriana-Daniela Hunedoara
212. Șerban Daniel - Cluj
213. Terpea Mihai Claudiu - Cluj
214. Cioineag Mădălina Elena - Neamț
215. Szekely Zsolt - Cluj
216. Mitru Marius Gabriel - Vaslui
217. Chirilă Luminiţa Alisa - Sighișoara Mureș
218. Țanț Ioana Silvia - Oradea Bihor
219. Chiroiu Cristina Sebeș Alba
220. Bizău Nicoleta-Iuliana -Vișeu de Sus, Maramureș
221. Moraru Ancuța - Cluj
222. Apostol Nicoleta - Cluj
223. Stupar Luciana Leontina - Cluj
224. Voican Cătălin Cristian -Sighișoara, Mureș
225. Belascu Daniel -Mureș
226. Vidican Cristian - Cluj
227. Muraru Cristian – Bicaz, Neamț
228. Chiorean Paul-Daniel - Cluj
229. Ungur Lidia - Cluj
230. Ciupei Mircea Daniel - Cluj
231. Moldovan Septimiu Andrei- Cluj
232. Țandea Mihai - Cluj
233. Gârbovan Sergiu – Carei, Satu-Mare
234. Jurj Sonia-Roxana – Oradea, Bihor
235. Popescu Adrian Cornel - Cluj
236. Preda Geani - Cluj
237. Egri Mihai - Cluj
238. Ifrosa Petru - Cluj
239. Fodor Attila - Cluj
240. Fodor Iosif - Cluj
241. Otvos Robert - Cluj
242. Muresan Daniel- Cluj
243. Dulgheru Emilia- București
244. Jejeran Stelian -Petroșani, Hunedoara
245. Răducanu Miriam -Baru-Mare, Hunedoara
246. Răducanu Darius - Baru-Mare, Hunedoara
247. Răducanu Linus -Baru-Mare, Hunedoara
248. Răducanu Elias -Baru-Mare, Hunedoara
249. Răducanu Roland-Daniel -Baru-Mare, Hunedoara
250. Răducanu Raisa -Baru-Mare, Hunedoara
251. Răducanu Raul -Baru-Mare, Hunedoara
252. Răducanu Nicolae -Baru-Mare, Hunedoara
253. Răducanu Erica-Elisabeta -Baru-Mare, Hunedoara
254. Răducanu Mihai -Baru-Mare, Hunedoara
255. Răducanu Ileana -Baru-Mare, Hunedoara
256. Florescu Florina Andr - Cluj
257. Oci Eugen Nicolae- Oradea, Bihor
258. Boca Vasile - Bistrița-Năsăud
259. Bălăjan Roxana Georgeta- Bistrița-Năsăud
260. Bălăjan Dorin Dumitru- Bistrița-Năsăud
261. Claudia Câmpeanu - Bucureşti
262. Dima Ramona - Bucureşti
263. Costescu Ruxandra - Bucureşti
264. Apostol Nicoleta - Bucureşti
265. Bunea Alexandra - Bucureşti
266. Călin Alice - Bucureşti
267. Vasile Roxana - Bucureşti
268. Stănescu Claudia - Bucureşti
269. Iancu Alice - Bucureşti
270. Dumitriu Simona - Bucureşti
271. Anemţoaicei Ovidiu- Bucureşti
272. Iulian Cojocaru – Rm. Sărat
273. Dascalu Fanuta –Rm. Sarat
274. Bohiltea Razvan - Campina
275. Toma Mariana -Calarasi
276. Moraru Paul - Bucureşti
277. Dragomir Ruxandra - Bucureşti
278. Badea Crina - Bucureşti
279. Danciu Razvan- Bucureşti
280. Modoi Georgiana- Bucureşti
281. Ionita Cristian - Bucureşti
282. Butacu Dana - Bucureşti
283. Rosu Andreea Oana- Bucureşti
284. Coman Florin- Bucureşti
285. Rosu Valentina Florina- Bucuresti
286. Baldan Adriana Gabriela- Bucureşti
287. Ionita Adriana- Bucureşti
288. Busuioc Andreea- Campina,Prahova
289. Ungureanu Alexandru – Galați
290. Ungureanu Ioana – Galați
291. Ungureanu Madalina – Galați
292. Ungureanu Constantin – Galați
293. Irina Toti - Galati
294. Dita Elena - Bucuresti
295. Iorga Mirela - Braila
296. Vlad Ileana - Borcea
297. Vlad Marin - Borcea
298. Carmen Paduraru - Tg. Bujor,Galati
299. Onete Adela - Bucureşti
300. AndreiAdina - Bucuresti
301. Cotiga Georgel,Braila
302. Ion Barbu - Arges
303. Vasile Carmen- Bucuresti
304. Dinescu Gheorghe - Pitesti,Arges
305. Gheorghe Catalina- Argeș
306. Elena Venera - Pitesti, Arges
307. Raileanu Iulia, Bucuresti
308. Atanasiu Anca Cristiana – Bucuresti
309. Deliu Mirela Gabriela - Bucureşti
310. Zina irinel - Prahova
311. Bosilca Tudor Baicoi Bosilca
312. Voicu Mirela Elena, Bucuresti
313. Baltaretu Stefana, Bucuresti
314. Butnar Cosmin Reghin, Balas Ritta -Borsec , -
315. Balas Ferecz Borsec - Butnar Emilia Borsec ,
316. Butnar Ioan- Borsec ,
317. Balas Otto- Borsec
318. Roxana Andreea Mearin - Bucuresti
319. Stanescu Andra - Bucuresti