SCRISOARE DESCHISA

SCRISOARE DESCHISA

Prim-Ministrului României

Domnului Victor – Viorel Ponta

Bucureşti, 10 februarie 2014. Părinții copiilor cu dizabilități din România, reprezentanții legali ai acestora, prieteni, simpatizanți în calitate de cetățeni ai României cu drepturi și obligații egale, organizațiile neguvernamentale și grupurile asociative cu mandat in domeniu, sunt profund îngrijorate de modul în care a fost prezentată situația copiilor cu dizabilități din România în cuprinsul Răspunsului oficial al Guvernului la solicitarea înaintată de Înaltul Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului (OHCHR) cu privire la dreptul la educație al persoanelor cu dizabilităţi.

Considerăm că informațiile prezentate în Răspunsul oficial sunt vădit neconforme cu realitatea. Accesul la educație al copiilor cu dizabilități din România este încălcat în mod sistematic, cazurile de abuzuri și discriminări fiind în continuare o realitate curentă. Considerăm că prezentarea oficială a unor date și informații statistice de o manieră pozitivă cu privire la educația copiilor şi a tinerilor cu dizabilități din România reprezintă o sfidare și o lezare a demnității celor 72.117 de copiii și a părinților acestora.

Mai mult decât atât, opinăm faptul că maniera în care autoritățile competente au înțeles să formuleze contribuția României la „Studiul tematic al ONU privind dreptul la educaţie al persoanelor cu dizabilităţi[i], fără asigurarea unei transparențe efective în procesul de redactare a răspunsului, demonstrează negarea de către Guvernul român al unuia din drepturile fundamentale ale persoanelor cu dizabilităţi, acela de a fi consultate şi implicate în condiţii de egalitate cu ceilalţi în procesele de luare a deciziilor.

Prin răspunsul transmis, Guvernul român a arătat că nu şi-a însuşit cea mai elementară prevere a Convenţiei privind drepturile persoanelor cu dizabilităţi (articolul 24 Dreptul la educaţie) şi nici solicitarea venită din partea OHCHR: toate persoanele cu dizabilităţi au dreptul la educaţie, nu doar copii cu dizabilităţi. 

În acest context, solicităm poziția publică oficială a Guvernului României cu privire la următoarele aspecte:

  1. Publicarea atribuţiilor fiecărei instituții implicate în redactarea Răspunsului oficial, a modului de colectare a datelor transmise şi a listei actorilor consultaţi,
  2. Organizarea unei dezbateri publice a Răspunsului şi a „Studiului tematic”,
  3. Revizuirea contributiei României la Studiul tematic și notificarea oficială a Înaltului Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului (OHCHR) în acest sens.

Recomandăm Guvernului român să ia în considerare că dreptul la educaţie (art.24) poate fi citit numai împreună cu dreptul la viaţă independentă şi incluziune în comunitate (art 19), cerinţa unui sistem educaţional incluziv constituind premisa pentru deplina incluziune şi participare la viaţa comunităţii.

În continuarea acestui demers, Centrul European pentru Drepturile Copiilor cu Dizabilități (CEDCD) și Centrul de Resurse Juridice (CRJ), vor transmite Înaltului Comisariat al Națiunilor Unite pentru Drepturile Omului (OHCHR) o scrisoare oficială în care va fi prezentată situația de fapt, documentată prin cercetare socială, a accesului la educație al copiilor cu dizabilități din România.

Persoane de contact:

MADALINA TURZA – Președinte CEDCD

E-mail: madalina.turza@cedcd.ro/old

Mob: +40737545955

Tel/Fax: +40213110401

www.cedcd.ro/old

 

GEORGIANA PASCU – Manager de Program CRJ

E-mail: gpascu@crj.ro

Mob: +40729 88 11 59

Tel: +4021 212 06 90

www.crj.ro

 

LISTA SUSȚINERE:

ORGANIZATII

CENTRUL EUROPEAN PENTRU DREPTURILE COPIILOR CU DIZABILITĂțI

CENTRUL DE RESURE JURIDICE

Asociatia "COPILARIE SUB SEMNUL A.D.H.D." din Rm.Vilcea

Asociatia COPII SUFLETE SPERANTE din Constanta

Asociatia CURCUBEUL AUTISMULUI

Asociatia DON ORIONE

Asociatia DOWN Valea Jiului

Asociatia JASMINNE-COPII CU AUTISM-Dej

Asociatia MARA UN STROP DE SPERANTA

Asociatia PENTRU DRAVET SI ALTE EPILEPSII RARE

Asociatia RIANA Piatra Neamt

Asociatia S.O.S AUTISM ORADEA

Asociatia VOCI NEAUZITE

Fundatia ANCORA SALVARII Iasi

Fundatia ORIZONTURI Campulung Moldovenesc

Asociatia GENERATIA VIITORULUI Iasi

Centrul FEMINIST SOFIA NĂDEJDE

Centrul EUROREGIONAL PENTRU INIŢIATIVE PUBLICE (ECPI)

Asociaţia ACCEPT

FEDERAŢIA ORGANIZAŢIILOR NEGUVERNAMENTALE "PENTRU COPIL" (FONPC)

FUNDAŢIA PENTRU DEZVOLTAREA SOCIETĂŢII CIVILE

FUNDAŢIA ESTUAR

FUNDAŢIA SERA ROMANIA

DIZABNET– REŢEAUA INFORMALĂ A PRESTATORILOR DE SERVICII PENTRU PERSOANE CU DIZABILITĂŢI 

FEDRA

PERSOANE FIZICE/PĂRINȚI DE COPII CU DIZABILITĂȚI

 

1.   Ababei Gigel, Roman, Neamt

2.   Adela Chirica – Cucuresti

3.   Adina Maria Gruia – Slatina

4.   Ailincai Andra – Bucuresti

5.   Alina Anghel – Campulung Moldovenesc

6.   Alina Anghel – Magalia

7.   Amalia Jurj – Oradea

8.   Ana-Maria Niţă, Bucureşti

9.   Ana-Maria Taralunga – Bucuresti

10.  Anca Mateescu – Bucuresti

11.  Andra Stanculescu- Bucuresti

12.  Anghelescu Stefan Andrei – Bucuresti

13.  Ardelean Laura, Zalău, Sălaj

14.  Arici Constantin-Răzvan, Botoșani, Botoșani  

15.  Bălăjan Anuța, Bistrița, Bistrița-Năsăud

16.  Bidian Emilian, Cluj-Napoca, Cluj

17.  Boca Georgeta, Bistrița, Bistrița-Năsăud

18.  Boca  Sofica, Bistrița, Bistrița-Năsăud

19.  Bogdea Anneli-Emanuela, Bucuresti

20.  Calil Sultan, Constanta

21.  Cernea Emilia, Cluj-Napoca, Cluj

22.  Ciprian si Ramona Drutau din Constanta

23.  Claudia Dragomir - Bucuresti

24.  Cornea Danie,l Cluj-Napoca, Cluj

25.  Cozma Diana Dragoslava- Timisoara

26.  Cozma Rares Alexandru – Timisoara

27.  Crișan Gabriela, Cluj-Napoca, Cluj

28.  Cristea Andreea, Cluj-Napoca, Cluj

29.  Cristea Ivona Gabriela – Cluj

30.  Csete Izabella, Cluj-Napoca, Cluj

31.  Dan Raluca – Sibiu

32.  Daniela Ticamuca, Roman-Neamt

33.  Delia Grigoroiu – Bucuresti

34.  Dragomir Laurentiu – Bucuresti

35.  Druta Adriana – Cluj

36.  Elena Boruna – Bucuresti

37.  Elena Suvergel - Valcea

38.  Enescu Maria Daniela-Rm.Valcea!

39.  Șerban Daniel, Cluj-Napoca, Cluj

40.  Fata Adrian – Campina

41.  Fata Daniela – Campina

42.  Ferariu Simona, Hunedoara

43.  Florescu Stela Catalina-Bucuresti

44.  Giula Alexandra Elena, Timișoara, Timiș

45.  Giula Răzvan Daniel, Timișoara, Timiș    

46.  Grigoriu-Dancinescu, Andreea, Iași Iași

47.  Horia Lazureanu, Bacau

48.  Ilioi Mihai Marginea, Suceava

49.  Ilioi Alina-Lenuş, Rădăuţi,  Suceava  

50.  Ilyes Attila Paul – Petrosani

51.  Ilyes Elena – Petrosani

52.  Țintă Ioana, Bucuresti

53.  Țintă Manuel Constantin, Bucuresti

54.  Ioan Apetrei, Iasi

55.  Ion Aurel – Constanta

56.  Ionce Florin Baia-Mare, Maramureș

57.  Laura Vasilescu – Bucuresti

58.  Lavinia Apopei – Neamt

59.  Liana Grigoras – Bucuresti

60.  Lili Covaci – Bucresti

61.  Liviu Corseanschi – Hunedoara

62.  Lorian Apopei Neamt

63.  Lucaciu Ana, Cluj-Napoca, Cluj

64.  Madalina Dan Pop, Cluj Napoca

65.  Makszin Adriana, Florești, Cluj

66.  Makszin Dacian, Florești, Cluj

67.  Malwina Zyto – Bucuresti

68.  Manolache Iuliana – Constanta

69.  Mariana Popovici, Curtea de Arges

70.  Marin Aurel- Constanta

71.  Marin Estera- Constanta

72.  Mariussi Ecaterina Uzea din Constanta

73.  Melania Dumitran – Bucuresti

74.  Mihai si Madalina Jianu din Constanta

75.  Mînecan Paula, Bistrița, Bistrița-Năsăud

76.  Mirela Crisan – Cluj

77.  Mirela Iordan – Braila

78.  Monica Obreja, Bucuresti.

79.  Muntean Radu-Liviu, Cluj-Napoca, Cluj

80.  Munteanu Ana- Constanta

81.  Munteanu Loredana-Iuliana - Constanta

82.  Munteanu Sorin - Marcel- Constanta

83.  Munteanu Vlademir - Constanta

84.  Mureșan Andrada Florina, Baia-Mare, Maramureș

85.  Nadir Jasmia Maria – Bucuresti

86.  Nicoleta Golai Vinatoru, Bucuresti.

87.  Oana Baluta, Bucuresti

88.  Oana Georgiana Girlescu, Bucuresti

89.  Oncioiu Daniela – Ploiesti

90.  Petriman Marius Ionuț, Tângu-Lapuș, Maramureș

91.  Pop Alina Adriana – Cluj

92.  Pop Alina Adriana, Dej

93.  Pop Ioan Sorin, Dej

94.  Pop Lavinia  Baia-Mare, Maramureș

95.  Retegan Anamaria, Bistrița, Bistrița-Năsăud

96.  Retegan Teodora, Bistrița, Bistrița-Năsăud

97.  Roberto Polimeni – Ilfiov

98.  Rodilă Ionuț Grigore, Bistrița, Bistrița-Năsăud

99.  Ruxandra Mateescu - Bucuresti

100.   Schnellenperger Marius, Tâșnad, Satu-Mare  

101.   Sisoev Adriana-Daniela, Hunedoara, Hunedoara

102.   Stanculescu Andra Alina – Bucuresti

103.   Stefan Dragomir - Bucuresti

104.   Sutescu Liliana Gabriela, Bucuresti

105.   Szekely Zsolt, Cluj-Napoca, Cluj

106.   Tămaș Adrian Alexandru, Baia-Mare, Maramureș

107.   Tamas Laura Dora – Cluj

108.   Terpea Mihai Claudiu, Cluj-Napoca, Cluj

109.   Tokes Timea Judith - oras Cluj-Napoca, Cluj

110.   Tőkés Laszlo-Ábel , Cluj-Napoca Cluj

111.   Tőkés Mioara, Cluj-Napoca Cluj

112.   Tőkés Monika-Julia, Cluj-Napoca  Cluj

113.   Tőkés Sandor,  Cluj-Napoca Cluj

114.   Tőkés Timea-Judith, Cluj-Napoca Cluj

115.   Tolan Mădălina Cluj-Napoca, Cluj

116.   Torsin Corina Sanda, Cluj

117.   Trif Ancuța, Cluj-Napoca, Cluj

118.   Truta Maria Daniela, Hunedoara

119.   Ungureanu Bogdan-Targoviste

120.   Ungureanu Elena Loredana Targoviste

121.   Vicol Iulia-Emanuela, Rădăuți, Suceava

122.   Vicol Lavinia-Gabriela, Rădăuți, Suceava

123.   Visan Elena – Bucuresti

124.   Vlad Mateescu- Bucuresti

125.   Bogdan Gabriel Predescu - Bucuresti

126. Roxana Ene - Onesti

127. Ungureanu Irina Mihaela Galati

128. Ciubuc Ileana Draganesti, Olt

129. Larisa, Dumitrescu - Draganesti, Olt

130. Maria Magdalena - Draganesti, Olt

131. Dumitrescu Ionica - Draganesti, Olt

132. Maricutoiu Maria - Slatina

133. Jaga Maria Magdalena - Slatina

134. Voica Sidonia - Slatina

135. Traistaru Rely- Slatina

136. Dinca Reli Violeta - Slatina

137. Oprea Aurelia - Slatina

138. Predescu Ecaterina Ionela - Slatina

139. Oprea Daniela Petruta- Slatina

140. Nita Gina Sofica- Slatina

141. Dumitra Ioana Gabriela - Slatina

142. Andrei Daniela Diana - Craiova

143. Daniela Vlad - Medgidia, Constanta

144. Dumitrascu Adrian Madalin - Calarasi

145. Vlad Rica- Medgidia

146. Vlad Vasile - Medgidia

147. Nedelcu Vasilica – Calarași

148. Nedelcu Nicolae - Calarasi

149. Vlad Ileana - Calarasi

150. Vlad Marin – Calarasi

151. Andra Radu - Bucuresti

152. Garbea Luminita – Targu Mureș

153. Maria Uila - Targu Mures

154. Ferariu Simona - Hunedoara

155. Florescu Stela Catalina -Bucuresti

156. Bratu Ionela - Dr Tr Severin

157. Gabriela Barbu- Campulung Muscel

158. Georgiana Sofroniuc - Calarasi

159. Sofroniei Artimiza - Campulung Muscel

160. Barbu Ion - Campulung Muscel

161. Lucian Hirsu, Bucuresti

162. Bucur Georgeta – București

163. Marius Cimpoieru - Olt

164. Cimpoieru Ionela – Olt

165. Ungureanu Elena Loredana -Targoviste

166. Ungureanu Bogdan-Targoviste

167.  Bucur Valentin - Bucuresti

168. Bucur Andreea Larisa - Bucuresti

169. Procs Felicia, Mangalia

170. Ilyes Andreea – Hunedoara

171. Zerkula Elena – Hunedoara

172. Ilyes Maria -Maramureș

173. Istvan Clara- Hunedoara

174. Bratu Radu Nicola- Dr Tr Severin

175. Savu Gabriel Petre – Bucuresti

176. Robert Trandafir – Bucuresti

177. Adriana-Maria Trandafir – Bucuresti

178. Margarit Niculina – Focșani

179. Margarit Mihai Doru – Focsani

180. Catalina Nicolescu Bucuresti

181. Cristian Georgiana – Galati

182. Jipa Raluca Miruna – Bucuresti

183. Manole Ecaterina – Braila

184. Manole Dumitru – Braila

185. Alexandru Predonu - București

186. Alexandru Dimian - București

187. Silviu Fanuta - București Mihaela Turcu - București

188. Bosilca Cristina - București

189. Jipa Mariana - Braila

190. Jipa Catalin - Braila

191. Fanuta Constantin - Slatina

192. Deliu Maria - București

193. Deliu Mircea - București

194. Deliu Cezarica Laurentiu - București

195. Deliu Mirela Gabriela - București

196. Zina Irinel - București

197. Bosilca Tudor - Băicoi

198. Bosilca Claudia – Băicoi

199. Cristina Suciu – Bucuresti

200. Atanasiu Anca Cristiana – Bucuresti

201. Banica Teodora - Bucuresti

202. Bogdea Ioan – Bucuresti

203. Bogdea Eugenia - Bucuresti

204. Stefanescu Damian – Bucuresti

205. Crișan Gabriela - Cluj  

206. Petriman Marius Ionuț-Maramureș

207. Makszin Dacian Florești - Cluj

208. Makszin Adriana Florești- Cluj  

209. Cernea Emilia - Cluj 

210.  Mînecan Paula - Bistrița-Năsăud

211. Sisoev Adriana-Daniela Hunedoara

212. Șerban Daniel - Cluj 

213. Terpea Mihai Claudiu - Cluj

214. Cioineag Mădălina Elena - Neamț 

215. Szekely Zsolt - Cluj  

216. Mitru Marius Gabriel - Vaslui  

217. Chirilă  Luminiţa Alisa - Sighișoara Mureș

218. Țanț   Ioana Silvia - Oradea   Bihor

219. Chiroiu Cristina Sebeș Alba

220. Bizău Nicoleta-Iuliana -Vișeu de Sus, Maramureș  

221. Moraru Ancuța - Cluj

222. Apostol Nicoleta - Cluj

223. Stupar Luciana Leontina - Cluj  

224. Voican Cătălin Cristian -Sighișoara, Mureș

225. Belascu Daniel -Mureș  

226. Vidican Cristian - Cluj

227. Muraru Cristian – Bicaz, Neamț  

228. Chiorean Paul-Daniel - Cluj

229. Ungur Lidia   - Cluj

230. Ciupei Mircea Daniel - Cluj 

231. Moldovan Septimiu Andrei- Cluj

232. Țandea Mihai - Cluj 

233. Gârbovan Sergiu – Carei, Satu-Mare

234. Jurj Sonia-Roxana – Oradea, Bihor

235. Popescu Adrian Cornel - Cluj  

236. Preda Geani - Cluj

237. Egri Mihai - Cluj  

238. Ifrosa Petru   - Cluj

239. Fodor Attila - Cluj

240. Fodor Iosif - Cluj  

241. Otvos Robert - Cluj

242. Muresan Daniel- Cluj  

243. Dulgheru Emilia- București 

244. Jejeran Stelian -Petroșani, Hunedoara  

245. Răducanu Miriam -Baru-Mare, Hunedoara

246. Răducanu Darius - Baru-Mare, Hunedoara

247. Răducanu Linus -Baru-Mare, Hunedoara 

248. Răducanu Elias -Baru-Mare, Hunedoara

249. Răducanu Roland-Daniel -Baru-Mare, Hunedoara

250. Răducanu Raisa -Baru-Mare, Hunedoara 

251. Răducanu Raul  -Baru-Mare, Hunedoara

252. Răducanu Nicolae -Baru-Mare, Hunedoara

253. Răducanu Erica-Elisabeta -Baru-Mare, Hunedoara

254. Răducanu Mihai -Baru-Mare, Hunedoara

255. Răducanu Ileana -Baru-Mare, Hunedoara

256. Florescu Florina Andr - Cluj

257. Oci Eugen Nicolae- Oradea, Bihor 

258. Boca   Vasile - Bistrița-Năsăud  

259. Bălăjan Roxana Georgeta- Bistrița-Năsăud

260. Bălăjan Dorin Dumitru- Bistrița-Năsăud  

261. Claudia Câmpeanu - Bucureşti

262.  Dima Ramona - Bucureşti

263. Costescu Ruxandra -  Bucureşti

264. Apostol Nicoleta -  Bucureşti 

265.  Bunea Alexandra - Bucureşti

266.  Călin Alice -  Bucureşti

267. Vasile Roxana -  Bucureşti

268. Stănescu Claudia -  Bucureşti

269. Iancu Alice -  Bucureşti

270. Dumitriu Simona -  Bucureşti

271. Anemţoaicei Ovidiu- Bucureşti

272.  Iulian Cojocaru – Rm. Sărat  

273.  Dascalu Fanuta –Rm. Sarat

274.  Bohiltea Razvan - Campina

275.  Toma Mariana -Calarasi

276.  Moraru Paul -  Bucureşti

277.  Dragomir Ruxandra -  Bucureşti

278.  Badea Crina -  Bucureşti

279.  Danciu Razvan- Bucureşti

280.  Modoi Georgiana-  Bucureşti

281.  Ionita Cristian -  Bucureşti

282.  Butacu Dana -  Bucureşti

283.  Rosu Andreea Oana-  Bucureşti

284.  Coman Florin-  Bucureşti

285.  Rosu Valentina Florina- Bucuresti

286.  Baldan Adriana Gabriela-  Bucureşti

287.  Ionita Adriana-  Bucureşti

288.  Busuioc Andreea- Campina,Prahova

289.  Ungureanu Alexandru – Galați

290.  Ungureanu Ioana – Galați

291.  Ungureanu Madalina – Galați

292.  Ungureanu Constantin – Galați

293.  Irina Toti - Galati

294.  Dita Elena - Bucuresti

295.  Iorga Mirela - Braila

296.  Vlad Ileana - Borcea

297.  Vlad Marin - Borcea

298.  Carmen Paduraru - Tg. Bujor,Galati

299.  Onete Adela -  Bucureşti

300.  AndreiAdina - Bucuresti

301.  Cotiga Georgel,Braila

302.  Ion Barbu - Arges

303.  Vasile Carmen- Bucuresti

304.  Dinescu Gheorghe - Pitesti,Arges

305.  Gheorghe Catalina- Argeș

306.  Elena Venera -  Pitesti, Arges

307.  Raileanu Iulia, Bucuresti

308.  Atanasiu Anca Cristiana – Bucuresti

309.  Deliu Mirela Gabriela -  Bucureşti

310.  Zina irinel - Prahova

311.  Bosilca Tudor Baicoi Bosilca

312.  Voicu Mirela Elena, Bucuresti

313.  Baltaretu Stefana, Bucuresti

314.  Butnar Cosmin Reghin, Balas Ritta -Borsec , -

315.  Balas Ferecz Borsec - Butnar Emilia Borsec ,

316.  Butnar Ioan- Borsec , 

317.  Balas Otto- Borsec

318. Roxana Andreea Mearin - Bucuresti

319. Stanescu Andra - Bucuresti

 
Statistici: 630.939 vizite, 156.537 vizitatori unici şi 9 vizitatori online
Statistici T5 Statistici T5